Sportovní den – fotbalový turnaj

Obavy a očekávání, to jsme měli, když jsme šli na náš druhý školní sportovní den, fotbalový turnaj pořádaný fotbalovým klubem v Nové Roli. V loňském roce jsme nesměli sportovat ani mít ve škole tělocvik, a tak to byla naše první společná sportovní akce. Skončili jsme poslední.

Letos jsme měli natrénováno, a navíc jsme nemohli skončit hůře. První zápas jsme hráli proti prvňákům. Střídali jsme v průběhu hry a vyplatilo se to. Kanonýr Davídek dal 4 góly, Barborka uhlídala naši branku. Vyhráli jsme 4 : 0. Byli jsme šťastni, ale čekal nás favorit naší skupiny, očekávaný vítěz, 3. A. Dařilo se nám, Davídek s Kubíkem a Barčou v útoku, Dominik v bráně. Vyhráli jsme. S radostí jsme si utíkali pro točenou limonádu a chystali se na další zápasy. Přišla remíza s druháky a prohra s třídou prvňáků. Po dalším občerstvení jsme nastoupili proti Božíčanům a opět úspěšně zakončili výhrou. Davídek dal zatím 12 gólů a těšil se s ostatními střídajícími spolužáky na další. Bohužel se na poslední zápas nedostavili soupeři. Těšili jsme se, byli jsme pěkně rozehraní.

Na letošním sportovním dnu jsme skončili přesně uprostřed, čtvrtí ze sedmi. Když budeme příští rok postupovat stejným tempem, tak by nás mohlo čekat vítězství. V každém případě jsme byli rádi, že jsme se mohli zúčastnit, sportovat, užít si chvíle úspěchu i se umět vyrovnat s prohrou.

Žáci 2. B

Školní výlet na Farmu KOZODOJ

Krásné počasí a splněný důležitý úkol v podobě napsané závěrečné písemné práce z matematiky i českého jazyka, to byl čas na výlet do přírody. Měli jsme štěstí, když se nám podařilo objednat na Farmu Kozodoj. Vybrali jsme si program o hospodářských zvířatech. Prohlédli jsme si farmu i jednotlivá obydlí přímo u zvířat. Získali nové informace o názvech zvířecích rodin a o tom, jak spolu různé druhy společně žijí, jak se rozmnožují, co jim je příjemné a co jim vadí, čím nám jsou užiteční, jak se o ně starat a jak se k nim chovat, abychom si je mohli prohlédnout zblízka a dotknout se jich. Potkali jsme i exotická zvířata, jako jsou pštrosi a lamy. Bylo to veselé shledání. Na farmě se nám moc líbilo. Na zpáteční cestě jsme určovali názvy lučních květin a bylin. Když jsme název neznali, našli jsme ho v Atlasu květin nebo mobilní aplikaci. Byli jsme na nohách celé dopoledne, ušli jsme skoro 10 km a po návratu byli opravdu rádi, že si můžeme sednout k obědu a zaslouženě si odpočinout.

Žáci 2. B a tř. uč. M. Voláková a AP D. Schwarzová

Výuka jinak- „TŘI NEJ PRAHY“, Muzeum K. Vary

Naši žáci vyrazili na výlet do Prahy. Zde se zapojili do projektu pro školy v ČR zaměřeného na poznávání památek Pražského hradu, katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, Basiliky sv. Jiří a Zlaté uličky. Po této zajímavé prohlídce se vydali do ulic Prahy. Poznali Čertovku, Karlův most a Staroměstské náměstí s orlojem. Celou dobu je provázeli milí průvodci, kteří akci obohacovali poutavým výkladem. Výlet byl podařený a spokojenost vládla na všech stranách.

Žáci 5. tříd se vydali poznat zajímavosti Krajského muzea v K. Varech. Díky stálé expozici se seznámili s historií K. Varů, lázeňství, s proměnami architektury K. Varů a blíže poznali společenský a kulturní život tohoto lázeňského města. Celá prohlídka byla doplněna mnohými multimediálními prvky, které zaujaly projekcí, nahrávkami, dotykovými obrazovkami a nejrůznějšími kvízy. Žáci nejvíce ocenili právě tuto interaktivitu, která jim pomohla prohloubit své vědomosti.

Setkání s panem Vildou a jeho sovičkami

Po delším čekání, než se sovičce uzdraví poraněné křídlo jsme se přeci jen dočkali. Přišel k nám do třídy pan Vilda se svými malými svěřenkyněmi schovanými v kleci pod dekou. Nejdřív nám povídal o lese, jeho významu pro náš život a rostlinách i zvířatech vyskytujících se v lesích. Plno věcí jsme znali, ale více informací pro nás bylo nových. Třeba prospěšnost klíšťat, důvod přemnožení kanců, způsob bezpečného pohybu po lese i správné chování lidí v prostředí, které je pro zvířata domovem.

Obě živé sovičky byly nádherné. Puštíka Julinku jsme si mohli všichni postupně pohladit a nechat dát na ruku. Na čerstvé mláďátko nejmenší sovy, kulíška Agátku, jsme se jen podívali, protože bylo opravdu malinké a vystrašené.

Zopakovali jsme si, jak se správně chovat v lese. Nebudeme ničit rostliny a křikem plašit zvířata. Když se budeme chovat tiše, máme větší naději, že nějaké živé zvíře spatříme i v jeho přirozeném prostředí, a ne pouze při návštěvě ZOO.

Žáci 2.B a tř. uč. M. Voláková

NO BACKPACK DAY – den bez batohů

Letošní Den dětí, 1. červen 2022, byl spojen s akcí vyhlášenou „parlamenťáky“ naší školy – NO BACKPACK DAY. Setkal se s velmi velkým ohlasem a jen málo žáků přišlo s klasickým školním batohem. Od rána bylo před školou i ve škole plno legrace. Žasnutí nad nápady žáků, v čem všem se dá přinést nebo přivézt do školy učení bylo nekonečné. Daly se očekávat košíky a kyblíky, lavory a krabice, kufříky na nářadí nebo cestovní kufříky. Chvílemi to vypadalo, že velká část školy odjíždí na školandy 😊.

Předměty, ze kterých žáci vyndávali penály, sešity a svačiny jako z originálních „úschoven“ byly překvapivé. Žáci chodili s kočárky, postýlkami pro panenky, nákupními košíky, stavebními kolečky i nákladními autíčky, jako kdyby byl nedávno výprodej v hračkárně.

Je v povědomí žáků i učitelů, že NO BACKPACK DAY bývá a byl vyhlášen i na jiných školách, a tak se doslýcháme, že se dá učení přinést například v mikrovlnné troubě, v chlebníku nebo skřípnuté ve štaflích. U nás byl zajímavý nápad sak na rybářské pruty, obal od kytary nebo velký šátek svázaný do uzlíčku, jako když jde Honza do světa.

S žáky naší třídy jsme se shodli, že největší kuriozitou, v čem se dá přinést učení, a kterou jsme na chodbě viděli, byla urna na popel zemřelého. Přestože se týká smutné události, bylo to veselé a celý den jsme si všichni užili.

Žáci 2. B