Zahradní školní slavnost

6. června se na naší základní škole uskutečnila Zahradní slavnost. Navázali jsem tak na Den otevřených dveří či Otevřené vyučování a nabídli rodičům a jejich dětem strávit čas ve škole trochu jinak.

Odpoledne začalo kulturním programem, ve kterém se představili žáci 1. a  3. tříd, početné publikum roztleskalo i vystoupení malých tanečnic ze skupiny Plamínek z DDM a  vystoupili i úspěšní žáci ze školní soutěže Škola hledá talent.  Následně měli rodiče s dětmi možnost projít si různými disciplínami ( hod na koš, turnaj v pinčesu, živé anglické pexeso, twister, přetah lanem, skákání v pytli, prohazovačky, loptičko, hop, věštírna, fotokoutek, portrétování). Páťáci svým „bufet songem“ pozvali na výborné palačinky, které smažili za vydatné podpory dospěláků z řad učitelů i rodičů. Součástí odpoledne byl i prodejní jarmark s výrobky dětí , závěr pak patřil táboráku.

Děkujeme velmi pánům zvukařům za nazvučení kulturního programu, technickým službám za zajištění posezení i dřeva na táborák a Klubu přátel školy za nákup špekáčků. Děkujeme všem rodičům a přátelům školy za hojnou návštěvu a přízeň škole. Největší poděkování patří  všem zaměstnancům školy, kteří se do akce zapojili. Bez nich by to opravdu nešlo.

vedení školy

Exkurze 5. ročníků do minulosti

Dne 31. května se obě páté třídy naší ZŠ zúčastnily školní exkurze do Lidic a Lán. První zastávkou bylo město s velmi smutnou minulostí – Lidice. V tamní galerii jsou vystaveny obrazy a díla dětí a umělců z celého světa a jsou věnovány Lidicím. V rámci výukového programu „Co mi sochy vyprávěly“ jsme zde také hovořili o materiálech na výrobu soch a uvědomili jsme si, že sochy k lidem promlouvají i přesto, že jsou němé. Poté jsme se přesunuli ulicí 10. června 1942 do Růžového sadu a s průvodkyní jsme obešli staré Lidice, které byly za války vypáleny a srovnány se zemí. Viděli jsme zbytky základů původních domů a sousoší připomínající lidické děti, které byly plynem zavražděny nacisty. Muži a
chlapci od patnácti let byli zastřeleni a ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Následovala prohlídka muzea, kde jsme zhlédli dokument o lidických dětech a zároveň jsou zde dochovány dokumenty, fotografie, šaty. Další cesta nás zavedla do Lán, do našeho druhého cíle. V muzeu T. G. Masaryka na nás čekala přednáška o zajímavém životě našeho prvního prezidenta a potom jsme měli možnost prohlédnout si všechny exponáty, dokumenty, detaily. Navštívili jsme také místní hřbitov, kde je pochován T. G. Masaryk, jeho žena Ch. G. Masaryková, jeho dcera Alice a syn Jan. V odpoledních hodinách jsme se vraceli s hezkými, ale i se smutnými zážitky domů.

Monika, Aleš, Alex, Emma, Jiří, Lenka, Šimon P. (5.A, 5.B)

Logistik Junior

Dne 3. 6. 2019 se dvě tříčlenná družstva z 8. třídy zúčastnila soutěže Logistik junior, která proběhla na SŠ logistické v Dalovicích. Organizátoři si pro nás a dalších 8 týmů přichystali několik různých soutěží. Šlo o logické, ekonomické, zeměpisné a dopravní úkoly. Do užšího finále následně postoupily 4 nejlepší týmy. Ve finále byly tématem různé přírodní vědy. Obě naše družstva si vedla dobře. To lepší z nich skončilo celkově 3. (a kdyby věděli, že jednotkou teploty v soustavě SI je Kelvin, mohli být i 1.), druhý tým obsadil 7. místo.

Vystoupení na Valše

25. 5.  vystoupili děti z 3. A se svým country tanečkem na festivalu Valcha 2019. Netančili na reprodukovanou hudbu, ale svým tancem doprovodili přímo živé vystoupení country kapely Schovanky z Prahy. Potlesk diváků a pochvala od Schovanek všechny děti moc potěšila.

3. A zabodovala až v Praze

13. 5. jsme byli pozváni do Prahy, abychom přebrali ocenění poroty za náš knižní projekt „Můj stát“ (v rámci čtenářské soutěže „Zlaté dítě“). Setkali jsme se s ilustrátorem této knihy Milanem Starým a za odměnu navštívili unikátní výstavu Zdeňka Buriana v Obecním domě. Pak jsme se ještě prošli po Praze a pořádně jsme to oslavili.