Paměť národa – Příběhy našich sousedů

I v letošním školním roce naše škola vstoupila do projektu Příběhy našich sousedů. Příběhy našich sousedů jsou vzdělávacím projektem pro žáky základních škol a víceletých gymnázií po celé České republice. Jednu z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě, Paměť národa, spravuje nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Tři odhodlané a šikovné žákyně osmého ročníku, Natálii Gálikovou, Barboru Höflerovou a Jasmínu Hagovou, čeká několikaměsíční zajímavá práce reportérek. Po absolvování tematických workshopů je jejich úkolem pečlivě připravit podklady k rozhovoru s pamětníkem, jeho vzpomínky natočit, poté je převést do písemného scénáře a vše připravit k závěrečnému sestříhání v Českém rozhlase. Nedílnou součástí projektu je i digitalizování fotografií a další doplňující aktivity. Výsledná reportáž bude k vyslechnutí na vlnách rádia Českého rozhlasu Karlovy Vary, webových stránkách školy a webových stránkách projektu. Do tohoto celorepublikového projektu se ZŠ Nová Role zapojuje již potřetí a letos byla přizvána a vstoupila do Sítě škol Paměti národa. Tato Síť je společenství škol, na kterých učí učitelé, kteří hledají zajímavé způsoby, jak žákům přiblížit moderní dějiny a s nimi spjatá témata, jako je výchova k demokracii a lidskoprávní problematika.                                                 Mgr. Jana Rokoská

Předvánoční tvoření

V srpnu naplánovaný a objednaný výlet do Chebu na Školní statek se uskutečnil poslední listopadový den tohoto roku. Společně s 2. A a jejich paní učitelkou jsme se mohli podívat do prostor, kde přezimují hospodářská zvířata a také si vyzkoušet některé z činností s vánoční tématikou. Udělat těsto na linecké cukroví není vůbec jednoduchá věc. Rozhodně je lehčí pak cukroví ochutnávat. Také jsme si vyzkoušeli ozdobit cukrovou polevou upečené perníčky. To, co známe z obrázků se našim výrobkům ani trochu nepodobalo, ale perníčky to byly výborné. Po návštěvě stáje a chlévů, kde jsme si mohli prohlédnout a pochovat některá zvířátka, jsme se vrátili do tepla na čaj a u toho vyráběli vánoční svícen. Ten jsme si odvezli domů jako dárek. Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu, a tak se pokusíme pomoci i doma.

Přejeme všem šťastné a veselé, a hlavně ať jsme všichni zdraví.

Žáci 2. B

VÁNOČNÍ STROMEČKY

Pracovnice knihovny a DDM v Nové Roli připravily pro naše děti soutěž a nejhezčí vánoční stromeček. Děti ze školky a z 1. stupně ZŠ se pustily do vyrábění vánočních ozdob a řetězů. 24. 11. (přesně měsíc před Vánocemi) ozdobily třídy své stromečky, které byly připraveny na náměstí. Stromečky jsou očíslovány od 1 do 9 a občané Nové Role mají možnost do 3. 12. dát v knihovně hlas stromečku, který se jim líbí nejvíce. Ať vyhraje kdokoliv, všechny děti si zaslouží za svou práci obrovskou pochvalu.

Za 1. stupeň M. Dušková

„S lízátkem do školy“

S lízátkem do školy
Adventní čas bývá obdobím dobrých skutků. Naše škola se tedy tento rok rozhodla uspořádat charitativní sbírku lízátek pro onkologicky nemocné pacienty. Lízátko jim slouží nejen jako malá odměna v průběhu léčby, ale pomáhá také zahnat kovovou pachuť v ústech po chemoterapii. Cílem akce je donést do školy co nejvíce lízátek, která budou posléze předána na Hemato-onkologické oddělení FN Plzeň.
Sbírka je časově ohraničená, od 1.-17.12.2021

Den v národních barvách aneb 32. výročí sametové revoluce na naší škole

Předloni všichni žáci a učitelé projektovým dnem společně oslavili 30 let od listopadové revoluce 1989. Rok poté, v době epidemie covidu, mohla připomínka na sametovou revoluci  proběhnout pouze v rámci distanční výuky. Žáci a učitelé tak společně alespoň online zhlédli tematické dokumenty a prostřednictvím obrazovek diskutovali o tehdejších událostech. Letošní  32. výročí si vyšší ročníky připomněli dokumentárním filmem o osudech politické vězenkyně Dagmar Šimkové, autorky knihy Byly jsme tam také, a spolu s vyučujícími se zúčastnili živě vysílané moderované debaty zaměřené na poměry v ženských komunistických věznicích. Nepříznivá epidemiologická situace bohužel opět neumožnila podniknout na škole větší oslavu, přesto jsme našli cestu, jak si tento významný den společně připomenout. Žáci i učitelé přišli v tento den do školy symbolicky oblečení v barvách trikolóry.