Pozvánka nejen pro budoucí prvňáčky

Zápis proběhne 7. dubna 2022. Zveme vás na prohlídku naší školy. Můžete se podívat na krátké video, které zachycuje prostory naší školy a ukázky akcí, které pravidelně pořádáme. Připraveno je také putování školou s plněním úkolů pro předškoláčky. Putování obsahuje průvodní slovo, proto je potřeba mít zapnutý i zvuk. Doufáme, že se dětem i vám bude v naší “virtuální” škole líbit.

Odkaz na video:

Odkaz na putování školou s úkoly:

„Babička drsňačka“

Žáci 4. a 5. tříd vyrazili za kulturou. Navštívili Karlovarské městské divadlo, kde zhlédli divadelní představení „Babička drsňačka“ zinscenované Západočeským divadlem v Chebu. Děti se vžily do role malého Bena, který nerad tráví páteční večery se svou babičkou. Je totiž nudná a je cítit kapustou. Když ji přistihne v převleku Nindžy, začnou se dít překvapivé věci.

Představení bylo úžasné, vtipné a zaujalo všechny děti i dospělé.

Vřele doporučujeme…

Lovení Bobříků

Místní knihovna vyhlásila březnovou soutěž nazvanou „Lovení Bobříků“. Do knihovny chodíme se třídou nejméně jednou za měsíc, pokud to okolnosti dovolí. Při jedné takové návštěvě jsme se o soutěži dozvěděli, a tak jsme se společně rozhodli, že si půjdeme další den zkusit ulovit Bobříka všichni.

Pravidlo je, že si při jedné návštěvě knihovny můžete ulovit pouze jednoho Bobříka. My jsme měli štěstí, protože se zrovna lovil Bobřík jara, jak jsme si ho nazvali.

Úkolem bylo najít knihu, kde by byla vyobrazena květina i s jejím názvem. Květinu jsme podle obrázku ve vybrané knížce museli nakreslit na papír a napsat k tomu její název. Obrázek společně s knihou odevzdat paní knihovnici ke kontrole a pak už byl první Bobřík náš. Bylo to zábavné a moc jsme si to užili.

Další Bobříky už musíme ulovit samostatně návštěvou v knihovně v odpoledních hodinách nebo o jarních prázdninách.

Žáci 2. B

Čtenářská soutěž „Nekoktám, čtu“

Dne 11. 3. proběhla v Městské knihovně v Nové Roli čtenářská soutěž „Nekoktám, čtu“. Této soutěže se zúčastnili žáci ze 4. a 5. tříd, kteří zvítězili v třídním kole. Cílem akce je podpořit čtenářské kompetence dětí, čtení na veřejnosti, představení zajímavých titulů dětské literatury a posílení spolupráce knihovny se základní školou.

Za IV. A soutěžili: Ema M. Strungová, Antonín Voříšek, Marek Kounovský

Za IV. B soutěžili: Hana Větrovcová, Michal Škop, Zuzana Frančíková

Za V. A soutěžili: Kristýna Kvapilová, Nikol Kuchtová, Jakub Pospěch

Za V. B soutěžili: Eliška Plášilová, Jiří Scheinkönig, David Šíma

Všichni finalisté daných tříd obdrželi sladkou odměnu a nejlepší tři si mohli vybrat i novou knihu.

Vítězi se stali: Zuzana Frančíková z IV. B a Nikol Kuchtová z V. A

Tito žáci budou naši školu reprezentovat v Karlových Varech v krajském kole. Oběma dívkám budeme držet pěsti.

Velké poděkování patří všem účastníkům za jejich čtenářské výkony, porotě, posluchačům a také paní knihovnici M. Toužimské za přípravu a organizaci soutěže.

Svět záchranářů a 8.B

Celá akce začala tím, že jsme se dozvěděli, co to vlastně ty mimořádné události jsou a jaké složky při těchto událostech zasahují, tento úvod nám poskytl hasič a to pravděpodobně, protože při většině mimořádných situací “šéfují” hasiči.
Dále jsme obcházeli domky, kde nás představitelé základních složek IZS (hasiči, záchranáři, policisté) blíže seznámili s tím, co oni při takových situacích dělají, co by jsme měli dělat my a ukázali nám mimořádné situace, které se opravdu staly.
Nakonec jsme si nově nabyté vědomosti mohli hned vyzkoušet, při nasimulované
mimořádné události a poté jsme si vysvětlili, co jsme udělali špatně a co naopak dobře.
Celá třída byla velmi ráda, že se akce mohla zúčastnit a ačkoliv doufám, že se nikdo z nás
do takové situace nedostane, jsem si jistá, že pokud by se to stalo, věděli bychom co dělat a pomohli i ostatním.

žákyně 8.B

4. A v galerii

V pondělí 7. 3. žáci 4. A  již podruhé navštívili Galerii v Karlových Varech.
Dnes jsme byli seznámeni s portrétem a figurou ve výtvarném umění.
Poznali jsme několik významných umělců ( J. Čapka, J. Zrzavého, A. Procházku … )a jejich tvorbu.
Program byl zpestřen hrami a pracovními listy, které jsme ve skupinkách vypracovali.
Těšíme se na závěrečnou návštěvu v květnu.

7. A ve Světě záchranářů

Tři kroky pro život

Dne 21.2. 2022 žáci 7. A navštívili Svět záchranářů v Karlových Varech, kde měli možnost naučit se, jak pomoci člověku v nouzi. Tato organizace pořádá besedy pro žáky různých škol.

Pro novorolské návštěvníky byl připraven zajímavý a poučný program. Organizátoři rozdělili žáky na dvě skupiny. Nejdříve se žáci dozvěděli, jak mohou poskytnout první pomoc zraněným osobám, a to při dodržení zásady “tří kroků pro život”:

1) Rozhlédni se!

2) Reaguj!

3) Rozmýšlej!

Žáci se proměnili v záchranáře a zraněné osoby. Tak mohli na vlastní kůži zažít, jaké to je, když se ocitnou v nebezpečné situaci.

Vyzkoušeli si ošetření:

• zraněné osoby při pádu ze žebřin
  • masivního krvácení
  • stavu bezvědomí a také zlomeniny stehenní kosti.

Na figurínách měli možnost provést resuscitaci.

Na závěr si žáci vyzkoušeli simulovaný hovor na dispečink záchranné služby, kdy poskytovali první pomoc u osoby s diabetem.

Žákům se naučná beseda velmi líbila a ocenili, že se naučili, jak pomoci a poskytnout první pomoc zraněnému člověku.

Autoři: žáci 7. A