Adventní sbírka lízátek

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří se zapojili do adventní sbírky lízátek. Vzhledem k tomu, že jsme společnými silami lízátky naplnili celou skříň, lze zajisté označit sbírku za úspěšnou. Každé jedno lízátko se počítá. Bylo však také dost těch, kteří do školy nosili rovnou celá balení! Děkujeme, že myslíte i na druhé a vedete k tomu také své děti.

Za vysvědčením a sněhem na hory

Naše třída 8. A se v posledním lednovém pondělí vydala do Vysoké Pece – zabobovat si a předat si vysvědčení. Sněhu tam bylo jako v pohádce a stále hustě sněžilo. Takovou nadílku jsme v Nové Roli dlouho nezažili. Když jsme šlapali do táhlého kopce, těšili jsme se na to, že už budeme jenom sjíždět na bobech dolů. Cesta byla navíc namrzlá, takže jsme se pohybovali jako tučňáci a po hromadných pádech jsme se rozesmátí pokoušeli zvednout. Mraky se začaly rozpouštět a nahoře na nás čekal hezký výhled na část Krušných hor a okolí vesnice. Z velké louky jsem sjeli, někteří se dokutáleli, nad místní country vesničku, kde na nás čekal ideální kopec na bobování. Zimní radovánky jsme zakončili předáváním pololetního vysvědčení, pro které jsme si dojeli na bobech, sněhových lopatách, plachtě.
Marek, Šimon P. a 8. A

Loket a 9. B

Ve čtvrtek 3.2. 2022 proběhl výlet třidy 9.B na hrad Loket. Po první školní hodině, kterou jsme strávili ve škole, jsme nasedli na předem zajištěný minibus, který nás odvezl až k hradu Loket. Hned po vstupu na hrad za námi přišel pan průvodce, který nám vyprávěl spoustu zajímavých věcí. Například jsme se dozvěděli, že první části tohoto hradu se dostavěly již v 12. století! Potom jsme se šli podívat na výstavu do prvního patra hradu. Všichni jsme dostali pracovní listy, které jsme vyplnili na základě výkladu pana průvodce a naučných textů na výstavě. Následně jsme se byli podívat na repliky korunovačních klenotů a vyfotili jsme se u nich. Nakonec výstavy jsme zavítali do mučírny, kde jsme se dozvěděli o různých středověkých technikách mučení. Po prohlídce na nás čekala procházka po Lokti, během které jsme si koupili suvenýry a drobné občerstvení. Na závěr výletu jsme se navrátili do minibusu, ve kterém jsme si pouštěli typické české písně jako „Svaz českých bohémů“.

žák 9.B

Exkurze v porcelánce Thun 1794 – profese a řemesla

Mohlo by se zdát, že žáci druhé třídy už o výrobě porcelánu ve firmě Thun 1794 ví po několika návštěvách vše, ale když jsme si vyprávěli o tom, jaká zaměstnání mají rodiče, odpovědi žáků byly většinou shodné: „Mamka pracuje v Thunu.“

Představa o různých druzích práce, které můžeme najít v jedné firmě, byla pro žáky nejasná. Když jsme se konečně po dlouhé době sešli ve škole v plném počtu, tak se nám podařilo domluvit návštěvu porcelánky Thun 1794 v Nové Roli se zaměřením na profese a řemesla. Chtěli jsme se podívat nejen na práci maminek, babiček a tet žáků, ale i další zaměstnance, kteří se podílejí na výrobě porcelánu.

Příjemná a milá průvodkyně paní Růženka Dolinová nás provedla hlavní částí firmy a ukázala žákům co přesně každá profese obnáší. Nejdříve jsme navštívili jednu maminku, která pracuje v závodní kantýně, kde se s kuchařem starají o jídlo pro zaměstnance. Potom jsme šli do továrny, kde byli kontrolorky vylisovaných výrobků, paliči u vypalovacích pecí, kontrolorky vypáleného porcelánu, brusičky výrobků, elektrikáři a zámečníci zajišťující bezchybný a plynulý provoz strojů, nákupčí materiálů potřebných k výrobě porcelánu, vedoucí skladu bílého porcelánu, a nakonec malířky a tiskařky porcelánu.

Vyzkoušeli jsme si tvárnost hmoty před vkládáním do lisu a tvrdost výrobků v jednotlivých fázích výpalu. Byli z nás na chvíli kontroloři u lisovacího stroje, malíři porcelánu, kteří pečlivě namáčí štětec a zdobí porcelán ručně, brusiči hotových výrobků, které byly před broušením zespodu nepříjemně ostré. Nakonec se z nás stali tiskaři, kteří nalepují obtisky na bílý porcelánový výrobek a připravují jej na poslední výpal. Stihli jsme návštěvu pouze v hlavní továrně a jak jsme se na konci prohlídky dozvěděli, je ještě hodně úseků, o kterých nemáme žádné povědomí.

Už nyní se těšíme na další setkání s paní Dolinovou, která nám slíbila, že nás příště opět provede a seznámí nás s novým prostředím i činnostmi.

Žáci 2. B