Loket a 9. B

Ve čtvrtek 3.2. 2022 proběhl výlet třidy 9.B na hrad Loket. Po první školní hodině, kterou jsme strávili ve škole, jsme nasedli na předem zajištěný minibus, který nás odvezl až k hradu Loket. Hned po vstupu na hrad za námi přišel pan průvodce, který nám vyprávěl spoustu zajímavých věcí. Například jsme se dozvěděli, že první části tohoto hradu se dostavěly již v 12. století! Potom jsme se šli podívat na výstavu do prvního patra hradu. Všichni jsme dostali pracovní listy, které jsme vyplnili na základě výkladu pana průvodce a naučných textů na výstavě. Následně jsme se byli podívat na repliky korunovačních klenotů a vyfotili jsme se u nich. Nakonec výstavy jsme zavítali do mučírny, kde jsme se dozvěděli o různých středověkých technikách mučení. Po prohlídce na nás čekala procházka po Lokti, během které jsme si koupili suvenýry a drobné občerstvení. Na závěr výletu jsme se navrátili do minibusu, ve kterém jsme si pouštěli typické české písně jako „Svaz českých bohémů“.

žák 9.B

Exkurze v porcelánce Thun 1794 – profese a řemesla

Mohlo by se zdát, že žáci druhé třídy už o výrobě porcelánu ve firmě Thun 1794 ví po několika návštěvách vše, ale když jsme si vyprávěli o tom, jaká zaměstnání mají rodiče, odpovědi žáků byly většinou shodné: „Mamka pracuje v Thunu.“

Představa o různých druzích práce, které můžeme najít v jedné firmě, byla pro žáky nejasná. Když jsme se konečně po dlouhé době sešli ve škole v plném počtu, tak se nám podařilo domluvit návštěvu porcelánky Thun 1794 v Nové Roli se zaměřením na profese a řemesla. Chtěli jsme se podívat nejen na práci maminek, babiček a tet žáků, ale i další zaměstnance, kteří se podílejí na výrobě porcelánu.

Příjemná a milá průvodkyně paní Růženka Dolinová nás provedla hlavní částí firmy a ukázala žákům co přesně každá profese obnáší. Nejdříve jsme navštívili jednu maminku, která pracuje v závodní kantýně, kde se s kuchařem starají o jídlo pro zaměstnance. Potom jsme šli do továrny, kde byli kontrolorky vylisovaných výrobků, paliči u vypalovacích pecí, kontrolorky vypáleného porcelánu, brusičky výrobků, elektrikáři a zámečníci zajišťující bezchybný a plynulý provoz strojů, nákupčí materiálů potřebných k výrobě porcelánu, vedoucí skladu bílého porcelánu, a nakonec malířky a tiskařky porcelánu.

Vyzkoušeli jsme si tvárnost hmoty před vkládáním do lisu a tvrdost výrobků v jednotlivých fázích výpalu. Byli z nás na chvíli kontroloři u lisovacího stroje, malíři porcelánu, kteří pečlivě namáčí štětec a zdobí porcelán ručně, brusiči hotových výrobků, které byly před broušením zespodu nepříjemně ostré. Nakonec se z nás stali tiskaři, kteří nalepují obtisky na bílý porcelánový výrobek a připravují jej na poslední výpal. Stihli jsme návštěvu pouze v hlavní továrně a jak jsme se na konci prohlídky dozvěděli, je ještě hodně úseků, o kterých nemáme žádné povědomí.

Už nyní se těšíme na další setkání s paní Dolinovou, která nám slíbila, že nás příště opět provede a seznámí nás s novým prostředím i činnostmi.

Žáci 2. B