Vánoční dílny

Poslední předvánoční pondělí patřilo v naší škole vánočnímu vyrábění. Žáci z prvního stupně se na celé vyučování vydali na druhý stupeň, kde si pro ně starší spolužáci připravili různá stanoviště.
Ve třídách, které se proměnily na vánoční ateliéry, vznikaly pod rukama malých umělců různé výrobky. S pomocí druhostupňových pomocníků si „prvostupňáci“ vyrobili andílka, hvězdu, vánoční přáníčko a druhou šanci dostaly i staré knihy, ze kterých vznikly papírové vánoční stromky. Sladkou odměnou pak byly perníčky, které si děti samy ozdobily. Žáci pátých tříd si vyzkoušeli tvorbu vánočního vykrajovátka v programu na 3D tisk.
Domů odcházeli všichni spokojení a odnášeli si spoustu zážitků.
Poděkování patří všem žákům, učitelům, asistentům a také členům školního parlamentu, kteří pomáhali s přípravou.

Sedmáci vyrazili do Vánočního domu

Načerpat tu pravou vánoční atmosféru jsme se vydali ve čtvrtek 21. 12. Cílem byl Vánoční dům v Karlových Varech. Městskou hromadnou dopravou jsme se přemístili do zámečku v Doubí. V hlavní části Vánočního domu jsme si prohlédli stovky ozdob různých tvarů, barev a materiálů. Nechyběla ani prohlídka výstavy medvídků všech druhů a velikostí. Na závěr jsme se zahřáli výbornou horkou čokoládou.
M. Mičudová a žáci 7. A

Sportovní den v Kladně

Základní škola a město Nová Role vyslala své reprezentanty Sebastiena Hejnu, Karolínu Duškovou, Anežku Habrichovou, Vojtu Linharta, Tadeáše Vojtu, Kamila Belbla, Tadeáše Handšuha, Andyho Štangla a Matyáše Mičudu na národní finále soutěže Sportovní den mládeže.

Z deníku sportovce:

Dne 9. 12. 2023 jsme se zúčastnili sportovního dne v Kladně.

Sraz jsme měli v 6:15 na náměstí v Nové Roli, čekala nás přes hodinu dlouhá cesta. Po příjezdu nám byli rozdány dresy a šli jsme se zapsat do seznamu soutěžících. Poté jsme byli rozděleni do třiceti dvou týmů podle roku narození. Soutěžili jsme v pěti  aktivitách: tenis, florbal, fotbal, házená a frisbee.

Dohromady se odehrálo přes 130 zápasů. Každý tým si minimálně jednou zkusil každou aktivitu. Společně jsme se seznámili s ostatními týmy a též  se svými spoluhráči. Poznali jsme nové kamarády a úžasné sportovce, ale také i lidi, co dokážou kvůli vítězství podvádět a chovat se nesportovně (strkání, házení věcmi či sprosté nadávky a výhrůžky).

 Po několika odehraných zápasech a nervech, co jsme někdy chytali, jsme se dostali až k finále a jednotlivým postupům.

Hrály se poslední zápasy a my jsme zjistili, že už je skoro sedm hodin. Všichni jsme se umístili v TOP šestnácti nejlepších týmech. Karolína Dušková a její tým se umístil patnáctý, tým Sebastiena Hejny na čtrnáctém místě, tým Anežky Habrichové, kde byl i Kamil Belbl, na dvanáctém místě a tým, kde byl Matyáš Mičuda, dopadl třetí .

Po vyhlášení a společných fotkách jsme se byli převléct a připravovali se na odjezd domů. Přijeli jsme okolo desáté večer.

Byl to super zážitek. Ve volných chvílích jsme lítali po šatnách, provokovali jsme se navzájem a  jako blahopřání k výhře jsme odtáhli  Matyáše do sprch a tam ho polili vodou. Po těchto srandičkách a po zápasech, které jsme si odjeli, jsme si přinesli domů samé modřiny, naraženiny, ale hlavně super vzpomínky a super zážitky.

Děkujeme městu za krásné dresy a za dopravu, pánům Pastorovi, Veselému a Mičudovi za to, že se o nás starali a za fandění.

Děkujeme moc, že jsme mohli tohle zažít.

K.Dušková, A. Habrichová, S. Hejna

Čtvrťáci na exkurzi a vánočních dílnách v Muzeu v Karlových Varech

Na předposlední pátek před Vánoci jsme měli naplánovaný dlouho očekávaný výlet do Karlových Varů. Vstali jsme dřív než jindy, sraz byl v 6.40 hodin před školou. Nikomu to nevadilo, těšili jsme se. Čekala nás procházka vánočně vyzdobeným městem, návštěva vánočních trhů, exkurze v Muzeu v Karlových Varech a vánoční vyrábění.

Překvapení v podobě snídaně u McDonald´s nám náladu ještě zlepšilo. Posilněni dobrotami jsme spokojeně vyrazili směr hotel Thermal, kolonáda, divadlo a muzeum. Ráno se město probouzelo pomalu, trhy se teprve chystaly.

V muzeu už na nás čekali. Po třídách jsme se vystřídali u zdobení skleněné vánoční koule pomocí lepidla a třpytek a prohlídky expozice o Doupovských horách a Historii čokolády. Nakoupili jsme dárečky a mohli se vydat na cestu zpět. Měli jsme čas, a tak jsme se ještě zastavili u Vřídla a prošli se po druhém břehu řeky Teplé. Cestou jsme dojedli svačiny a na zapití koupili Bubble tea.

Vánoce se blíží a nás před nimi čeká poslední školní týden. Vánoční dílny, návštěva knihovny, Abeceda peněz, plavání a besídka. Učit se budeme až příští rok 😊.

Žáci a učitelky čtvrtých tříd.

Tripartity

Tripartity – tak se nazývají třídní schůzky, které proběhly na podzim ve škole. Jak název napovídá, jedná se o setkání ve třech, v našem případě žák – rodič – učitel. Schůzky trvaly většinou 15 – 30 minut a nabízely prostor pro individuální hodnocení prospěchu a chování dětí. Odrazovým můstkem byla portfolia a dotazníky, které vyplňovali děti i rodiče. Otázky se týkaly sebehodnocení dětí v oblasti učení, vnímání potřeb jejich, ale i potřeb rodičů. Cílem takto organizovaných setkání je pomoci dětem budovat zodpovědnost za jejich učení a utvářet užší vztah mezi školou a rodinou, vytvářet prostředí, kde se děti cítí dobře a maximálně mohou rozvíjet svůj potenciál. Protože se ve většině případů jednalo o první takto pojatá setkání, panovala před nimi trochu tréma z neznámého.  Už během schůzek ale mnozí učitelé s nadšením vyprávěli o tom, jak hezká setkání s dětmi a rodiči mají za sebou a jak dobře uměly některé děti mluvit o tom, co se učí a co je baví, což bylo milou odměnou za časovou náročnost organizace tripartit a zároveň povzbuzením do další práce. Učitelé 2. stupně měli ještě navíc vyhrazeno jedno konzultační odpoledne, které ale využilo jen několik rodičů. 

Nevýhodou tripartit je to, že se nepotkají všichni rodiče spolu ve třídě jako na třídních schůzkách na začátku školního roku. Tuto potřebu vyřešili někteří učitelé online schůzkou, besídkou nebo vyráběním pro rodiče. 

Další příležitostí k setkání bude 19. 3. Den otevřených dveří, na který ještě dostanete pozvánku v aktuálním měsíci. Těšíme se na viděnou.

Mgr. Ester Nováková

Turnaj v minivolejbale

Dne 5.12. se konal na Hale míčových sportů v Karlových Varech pod záštitou volejbalového klubu Karlovarsko turnaj dvojic v minivolejbale dětí 1.-4. tříd. Ačkoli se nám rekonstrukce tělocvičny protáhla o něco déle a děti tak přišly o možnost lepší přípravy , podařilo se výběrem dětí dosáhnout skvělých výsledků. Za 1.-2. třídu nás reprezentovaly dvojice Kryštof Irlbek a Jan Dvořák ( 3.místo), Ludvík Pente a Vojta Vaněk.( 5. místo) a Radek Pechan a Kryštof Balín (7. místo). Za 3. a 4. třídu byli vybráni Tobias Hofler a Lukáš Pavlíček ( 3. místo), Tadeáš Handšuh a Petr Baranovský (5.místo) , Andre Štangl a David Huk (11.místo). Turnaje se zúčastnilo 35 dvojic z různých škol karlovarského okresu a naši borci se ve velké konkurenci vůbec neztratili. Chtěla bych chlapcům tímto poděkovat za skvělou reprezentaci naší školy. 

Iva Botková

Den poezie v knihovně

Dne 16. listopadu jsme si s družinou připomněli ne úplně známý Den poezie, který vznikl na počest narození básníka K. H. Máchy. V tento den se již pár desítek let v mnoha městech , zejména v knihovnách , koná festival poezie. I my jsme si chtěli takový den prožít , proto jsme oslovili paní knihovnici Marcelu Toužimskou , která výzvu s radostí přijala a připravila pro nás odpoledne , kdy děti hledaly vhodné rýmy do básniček, musely se v rychlosti jednu básničku naučit aby ji posléze správně poskládaly a také si vyzkoušely složit krátkou rýmovačku z předem určených slov. My jsme za odměnu paní knihovnici přednesli básničku o naší družině, kterou jsme složili společnými silami. 

Děkujeme Marcelce za bezvadné odpoledne a doufám , že jsme společnými silami děti zase o kousek blíž přiblížily ke knihám. 

Iva Botková

 

Mikulášská ve škole

V úterý 5. prosince navštívil Mikuláš s čertem a anděly nejen spoustu domácností, ale zavítal i k nám do školy. Celou akci měli ve svých rukách žáci 9. tříd, kteří v převlečení prošli celý 1. stupeň a za pěknou básničku nebo písničku dali každému čokoládové lízátko. Zlobivé děti skončily za dveřmi třídy „v pekle“ a vrátily se nám pěkně očouzené. Slíbily, že se polepší. Tak uvidíme za rok.
Miluše Dušková