Návštěva předškoláků

Ve středu 28.2. navštívili předškoláci z MŠ naše prvňáčky.  Ti jim ukázali, jak to ve škole chodí, co všechno už zvládli. Děti ze školky si vyzkoušely sezení ve školních lavicích. Aktivně se zapojily do počítání a psaní. Společně jsme si zazpívali i zacvičili.
Předškoláci poznali novou učebnu Aj a počítačovou učebnu, kde si mohli vyzkoušet některé početní hry na interaktivní tabuli.
Dopoledne ve škole si všichni užili. Zpět do školky děti odcházely s malým dárečkem a pamětním listem na návštěvu ve škole.

Do knihovny za dobrodružnou literaturou

Na další čtenářskou dílnu se žáci 6. tříd vydali do městské knihovny. Tématem byla dobrodružná literatura. Ve dvojicích si žáci vybrali jednu z nabídnutých knih a společně plnili úkoly ve čtenářské kartě. Dobrodružné knížky přenesli žáky za Mauglím do džungle, k Robinsonovi na pustý ostrov nebo do Stínadel za Rychlými šípy.
O všech knížkách si poté žáci společně povídali ve škole a navzájem si odprezentovali čtenářské karty, díky kterým se dozvěděli důležité a zajímavé informace nejen o příbězích, ale také o autorech.

Lyžařský výcvik se vydařil

Po delší době uspořádala naše škola v půlce února týdenní lyžařský výcvik pro žáky 7., 8. a 9 tříd. V plánu byl lyžařský areál Velflink v Perninku. Bohužel počasí horám nepřálo a podmínky byly velmi špatné. Nakonec se paní učitelce Haně Menšíkové, která byla vedoucí kurzu, podařilo přesunout výcvik na sjezdovky na Plešivec a „lyžák“ se tak mohl konat. Některé dny byly opravdu hodně deštivé, ale 29 statečných lyžařů a snowboardistů to neodradilo a nácvik lyžování nebo zlepšování lyžařských dovedností nevzdali. Velkou oporou jim byli také instruktoři Tina a Kuba, kteří neztráceli dobrou náladu a neúnavně učili své svěřence. I přes nepřízeň počasí si všichni lyžařský výcvik užili a odvezli si spoustu nových zážitků.

Děkujeme všem, kteří se na uspořádání lyžařského výcviku podíleli.

A zde je pár postřehů od žáků 7. A:

Na lyžáku se mi líbilo, že s námi instruktoři měli trpělivost. Na lyžáku se mi nelíbilo, že se nám strašně střídalo počasí. (Šárka)

Na lyžáku se mi líbilo, že tam bylo hodně sjezdovek kde jsme mohli jezdit. Na lyžáku se mi nelíbilo, že jsme často jezdili domů dříve. (Nikča)

Na lyžáku se mi líbilo hezké okolí a trpělivá učitelka. Na lyžáku se mi nelíbilo, že bylo ošklivé počasí a že jsme byli celý mokrý. (Kačka)

Na lyžáku se mi líbilo, že jsme mohli dělat kraviny na sjezdovkách a na lanovkách sedět spolu. (Eliška)

Na lyžích se mi líbilo, jak nás učila instruktorka. (Mirka)
Na lyžáku se mi líbilo jezdit z kopce, jak mě instruktorka naučila jezdit na lyžích, dělat oblouk a brzdit. Nelíbilo se mi počasí. (Oksana)
Na lyžáku se mi líbilo, že s námi měl Kuba trpělivost a byla s nim sranda. Na lyžáku se mi nelíbilo že jsme museli jezdit několikrát brzo domu. (Réza)
Na lyžáku se mi líbilo to, že jsem se tam naučila lyžovat a mohla si sjet sjezdovku. Naopak se mi na lyžáku nelíbilo to, že tam skoro pořád pršelo. (Hanka)
Na lyžáku se mi líbil bufet s občerstvením a naopak se mi nelíbilo, že místo sněhu byl spíš led. (Terka)

S Komenským trochu jinak

Zajímavou přednášku v rámci projektu Komenský – Příběhy lidskosti zažili žáci 7. A. Cílem projektu, který se zaměřuje jak na studenty škol, tak na širokou veřejnost, je oslovit českou společnost s Komenského poselstvím, předat jeho nadčasový odkaz současné mladé generaci, a přizvat tak národ k navázání a dokončení Komenského porady o nápravě.

Po úvodním společném představení převyprávěl žákům lektor Radek Hejret zajímavou a zábavnou formou Komenského život a upozornil na důležité myšlenky, které Komenský šířil. Žáci si poté sami vyzkoušeli vytvořit vlastní mapu života.

V závěrečné části si žáci prostřednictvím zajímavé aktivity vyzkoušeli spolupráci ve skupinách, kdy museli projít pomyslným labyrintem.

Ještě před rozloučením informoval lektor žáky o projektu a vysvětlil, jak je možné se do něj zapojit.

Adopce studentky z Ugandy

Koncem ledna byl do školy doručen dopis z Ugandy. Námi adoptovaná studentka Majorine jej sice psala již v prosinci, ale chvíli trvalo, než dorazil až do Nové Role.  V uběhlém pololetí Majorine úspěšně splnila všechny zkoušky. Hlavní prázdniny probíhají v Ugandě v zimním období a po těch letošních ji čeká přechod na druhý stupeň školy. Dále popisovala počasí, rodinnou situaci a několikrát děkovala za podporu.

Žáci naší školy si v rámci hodin anglického jazyka dopis přečetli a přeložili. Vyšší ročníky se pak pokusí také o odpověď.
Kopie dopisu od Majorine a základní informace o ní jsou vyvěšeny na nástěnce vedle sborovny na druhém stupni naší ZŠ.

Kolekce oblečení se školním logem

Vážení rodiče a žáci,
nechali jsme si jako škola vytvořit vlastní volnočasovou školní kolekci oblečení s logem, které získalo v hlasování nejvíce hlasů. Náhled vidíte níže na odkazu a kolekci je možné si aktuálně pořídit na e-shopu zde:

Objednávání je spuštěno a bude možné až do 20.2.2024 do půlnoci.
Tento den se e-shop uzavře, objednané zboží půjde do výroby a následně se odešle přímo k Vám. Proto neváhejte, pokud si chcete pořídit svůj kousek ze školní kolekce.

Doufáme, že budete mít z naší nové kolekce radost.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Ester Nováková

Bruslení 5. tříd

Ve čtvrtek 2. 2. 2024  si žáci pátých ročníků užili bruslení na zimním stadionu v Nejdku. Vlakem jsme se vydali do Nejdku a pak pěší chůzí k zimnímu stadionu, byla to zároveň příjemná procházka městem Nejdek. Někteří žáci stáli na bruslích poprvé a hned jim bruslení na ledě přirostlo k srdci. Celé dopoledne bylo velice záživné a určitě se ještě na led někdy vydáme.

TU – K. Ecklová, M. Smyslová a žáci 5.AB