Výlet do Mariánských Lázní 1.A

Konec školního roku si naše 1.A zpestřila výletem do Mariánských Lázní. Začátek nevypadal moc slibně, protože celou cestu hustě pršelo, ale sotva jsme vystoupili z minibusu a vytáhli pláštěnky, bylo po dešti. V překrásné Hlavní lázeňské kolonádě jsme si našli místa u stolečků a posilnili se svačinou a teplými oplatkami. Pak už na nás čekal náš minibus a odvezl nás přímo před přírodní Park Boheminium. Kromě známých hradů a zámků děti objevovaly a poznávaly modely rozhleden, ale také lodě a letiště. Naši pozornost přitáhla i parta poníků s malým černým hříbátkem. Největší zábava byla samozřejmě u interaktivních památek, například u Podmokelského nádraží si děti mohly pohrát s vláčky. Blížila se lichá hodina a nastal čas se přesunout se k překrásné Zpívající fontáně. Poslechli jsme si předehru z operety Netopýr od Johanna Strausse ml. Pak na nás čekala ještě dobrá zmrzlina a nákup drobností na památku.

Výlet se nám vydařil a poděkování patří milé paní průvodkyni, která dětem celou cestu vyprávěla mnoho zajímavostí a skvělému panu řidiči, panu Blažkovi, který nás bezpečně přivezl tam i zpátky.

děti z 1.A a Jana Jelínková

Úniková hra 8.A

Přiblížil se konec školního roku a s ním i vytoužený výlet. S žáky 8.A jsme se rozhodli utužit vzájemné vztahy, procvičit si schopnost kooperace a prověřit logické myšlení a důvtip. Volba byla jasná – ÚNIKOVÁ HRA. Únikové hry se začaly v České republice objevovat teprve v roce 2013 a rychle se staly velmi oblíbenými. Lze je popsat jako kolektivní fyzické dobrodružné hry. Jejich cílem je uniknout v časovém limitu z uzavřené místnosti díky vyřešení různých úkolů, hádanek a rébusů. Časový limit se nejčastěji pohybuje od 60 do 90 minut a počet hráčů od 2 do 6.
Prostor únikové hry bývá nezřídka členitý. V původně jediné místnosti se tak v průběhu hry může objevit skrytý průchod či posuvná stěna do další.
Bez komunikace a vzájemné spolupráce všech členů týmu hru nevyřešíte. Díky hře tak můžete objevit skryté talenty svých spoluhráčů, upevnit a otestovat své vztahy. Vystaveni různým situacím si zlepšíte smysl pro detail a soustředěnost. Začnete přemýšlet jinak, což vás může posunout i při řešení běžných problémů, protože budete hledat řešení tam, kde byste ho dříve nehledali. V neposlední řadě hry stimulují mozek a nabíjejí hráče energií. (Popis převzat, upraven a zkrácen z dTestu: www.dtest.cz/clanek-7526/unikove-hry, kde si můžete o hrách přečíst ještě mnohem více)

My jsme vyrazili do Dalovic do areálu HRA ZAČÍNÁ (https://hrazacina.cz/). Rozdělili jsme se na tři skupiny a snažili se „uniknout“.
Všechny týmy byly úspěšné a z reakcí žáků jednoznačně vyplívá že se výlet vydařil.

Putování krajem živých vod

Žáci 3. A a 3. B se zúčastnili výletu „Putování krajem živých vod“.
S průvodcem jsme navštívili upolínovou louku, ochutnali Farskou kyselku, byli jsme u pramene Smraďoch a prošli jsme se kolem rybníčků v obci Kladská.

První školní výlet 1. B

Přiblížil se konec prvního školního roku a s ním i první celodenní školní výlet. Děti si samy domluvily návštěvu na Tisové u Nejdku na chaloupce rodiny Barunky Dlabové. Byl to v každém případě výborný nápad.
Děti si tento den moc užily. Po příchodu na „chaloupku u Dlabů“ jsme byli pohoštěni uvítacím pudinkovým pohárem s piškoty a šťávou nebo čajem podle vlastního výběru.
Pak přišlo na řadu plnění deseti úkolů ve dvojicích. Radost a nadšení ze soutěží měli nejen pořadatelé – sestřičky Barunka a Viktorka Dlabovy s babičkou a maminkou, ale i všechny děti. Chůze na chůdách, foukání do bublifuku, zpívání písničky nebo přednes básničky, deset dřepů s počítáním, chování a krmení králíků, poznávání květin a stromů, kreslení na papírový kelímek, hledání cukrovinek ve stodole a slavnostní oběd v přírodě. Deset rozmanitých úkolů, aby byla veselá nálada.
Na oběd v přírodě nás pozval pan Dlaba, který pekl na ohni klobásky, špekáčky, cuketu a sýr. Paní Dlabová doplnila nabídku o kečup a hořčici, tác se zeleninou, rohlíky a bagety i džbánky s nápoji. Každý si mohl vybrat podle svého přání a chuti. Sladká tečka byly pečené maršmelouny, na které si každý vystál frontu i několikrát.
Následovaly volné hry na písku, v domečku s obchůdkem nebo střelba z kuše. Někteří se houpali na houpačkách nebo se střídali ve skákání na trampolíně.
Čekali jsme na sluníčko a měli jsme štěstí. Právě, když se děti převlékly do plavek, vykouklo mezi mraky a koupání mohlo začít. Všichni se v bazénu vystřídali hned několikrát. Tolik radosti z koupání už jsem dlouho neviděla.
Nikomu se z přírody a chaloupky na Tisové domů nechtělo. Společně jsme si říkali, že to strašně rychle uteklo a bylo to fajn. Převlečení do suchého oblečení se sbalenými batůžky jsme vyšli na nádraží na Tisovou. Vlak jsme stihli a v pořádku dorazili zpět do Nové Role.

Ráda bych poděkovala celé rodině Barušky Dlabové i Barborce samotné za milé přijetí, pohoštění, vymyšlení programu a péči o celou naši třídu na prvním školním výletě 1. B.

Moc děkujeme.

Žáci 1. B a tř. učitelka Mirka Voláková