Exkurze 5. ročníků do minulosti

Dne 31. května se obě páté třídy naší ZŠ zúčastnily školní exkurze do Lidic a Lán. První zastávkou bylo město s velmi smutnou minulostí – Lidice. V tamní galerii jsou vystaveny obrazy a díla dětí a umělců z celého světa a jsou věnovány Lidicím. V rámci výukového programu „Co mi sochy vyprávěly“ jsme zde také hovořili o materiálech na výrobu soch a uvědomili jsme si, že sochy k lidem promlouvají i přesto, že jsou němé. Poté jsme se přesunuli ulicí 10. června 1942 do Růžového sadu a s průvodkyní jsme obešli staré Lidice, které byly za války vypáleny a srovnány se zemí. Viděli jsme zbytky základů původních domů a sousoší připomínající lidické děti, které byly plynem zavražděny nacisty. Muži a
chlapci od patnácti let byli zastřeleni a ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Následovala prohlídka muzea, kde jsme zhlédli dokument o lidických dětech a zároveň jsou zde dochovány dokumenty, fotografie, šaty. Další cesta nás zavedla do Lán, do našeho druhého cíle. V muzeu T. G. Masaryka na nás čekala přednáška o zajímavém životě našeho prvního prezidenta a potom jsme měli možnost prohlédnout si všechny exponáty, dokumenty, detaily. Navštívili jsme také místní hřbitov, kde je pochován T. G. Masaryk, jeho žena Ch. G. Masaryková, jeho dcera Alice a syn Jan. V odpoledních hodinách jsme se vraceli s hezkými, ale i se smutnými zážitky domů.

Monika, Aleš, Alex, Emma, Jiří, Lenka, Šimon P. (5.A, 5.B)