Projekt Dreierpack opět spojil školy

Ve dnech 25. až 27. září proběhlo další setkání škol v rámci přeshraničního projektu Dreierpack. Žáci základních škol z Nové Role, Toužimi a německé Goethe-Schule Breitenbrunn se v letošním roce setkali v Nové Roli a tématem jejich setkání bylo poznání Nové Role a Karlových Varů: Dreierpack – města porcelánu a lázní.

Pro všechny zúčastněné byl připraven zajímavý program. V pondělí se po ubytování v BeachCampu vydali žáci i učitelé do místní porcelánky. Po přivítání se návštěvníci přesunuli do Porcelánové školičky, kde si mohli sami natisknout na hrnečky různé obrázky. Druhou částí prohlídky byla exkurze. S průvodcem nahlédli do výrobních hal a dozvěděli se spoustu informací o této továrně a také o samotném procesu výroby porcelánu. Zbytek dne pak patřil seznamovacím aktivitám. Na pěti stanovištích plnili žáci různé úkoly, v rámci kterých museli spolupracovat a komunikovat. Společně řešili slepou mapu Německa a České republiky, předváděli slovíčka pomocí pantomimy nebo sportovali. Všichni si užili spousty zábavy a společně se lépe poznali.

Druhý den začal bohatou snídaní a byla potřeba, jelikož byl na programu celodenní výlet do Karlových Varů. V rámci poznání města plnili žáci ve skupinách různé úkoly, které se týkaly pamětihodností a historických informací o těchto vyhlášených lázních. Z lázeňského centra pokračovala cesta na rozhlednu Diana a dále pak do obory Linhart, kde si všichni žáci a někteří učitelé vyzkoušeli střední a velký okruh v lanovém centru. Ve večerních hodinách všechny dovezl autobus zpět do kempu. Zde na všechny čekala zasloužená večeře v podobě grilování.

Posledním dnem byla středa. Ta byla věnována společným kreativním aktivitám a návštěvě školy. Žáci byli rozděleni do 4 skupin a během tří hodin se vystřídali na všech stanovištích. Prvním byla výroba pamětních odznaků. Dalším stanovištěm byly počítačová učebna a dílny, ve kterých si vyzkoušeli program pro navrhování 3D modelů a v dílnách si je vytiskli na 3D tiskárnách, což byl pro některé opravdu zážitek, jelikož tyto tiskárny nepatří k běžnému vybavení škol a většina je viděla v akci poprvé. Další aktivitou byl potisk a barvení triček. Na posledním stanovišti se jednotlivé skupiny pokusily společně navrhnout logo projektu Dreierpack. Vzniklo tak několik velmi pěkných návrhů, ze kterých bude na základě hlasování všech účastníků vybrán ten nejlepší.

Před odjezdem proběhlo ještě společné focení a předání dárků. Po rozloučení, kdy se téměř nikomu nechtělo zpátky domů, nasedli žáci do vlaku směr Toužim a do minibusů směr Breitenbrunn. Všichni se vraceli domů se spoustou zážitků a s řadou nových kamarádů.

Projekt byl uspořádán díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.