Po stopách hrdinů

Dne 6. 4. 2022 měli naši žáci přednášku pana Radka Hejreta s názvem Po stopách hrdinů.

7. dubna 1944 se podařilo dvěma mladým slovenským Židům – Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi – utéct z vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Jejich útěk nebyl jen pokusem o záchranu vlastních životů. Oba vězni utíkali za podpory odbojového hnutí v táboře s úkolem podat svědectví o masových vraždách v plynových komorách a pokud možno přispět k jejich zastavení.

V rámci přednášky se žáci seznámili nejen s příběhem neuvěřitelného hrdinství na pozadí historických událostí, ale byla jim též představena definice holocaustu – šoa, popsána situace v Evropě před nástupem Adolfa Hitlera k moci, zopakovali si termíny Mnichovská dohoda a tzv. křišťálová noc.