„Škola za císaře Františka Josefa“  v klášteře Teplá

V pátek 14. 10. 2022 se žáci 5.A a 5. B zúčastnili programu „Škola za císaře Františka Josefa“  v klášteře Teplá.
Prožili jsme, jak mohlo vypadat vyučování před 150 lety. Měli jsme výuku náboženství (prohlídka kostela s otcem Augustýnem), hodinu psaní – na břidlicové tabulky , svačinu / chleba se sádlem nebo s povidly),hodinu matematiky(řešili jsme příklady v kopách a tuctech) a hodinu čtení (veršovaný příběh Marbulínek ve škol). Všichni se shodli, že i dnes by se nám v takové škole líbilo.

ABAKU zní jako zaklínadlo

ABAKU vypadá jako kouzelné zaklínadlo. Řada čísel různě poskládaných za sebou, která se může někomu zdát jako nesmyslná, je přitom různý počet příkladů a čeká na naše odhalení. Naším úkolem je v takové řadě hledat příklady s různými druhy početních operací. Odhalování číselných rébusů je zábava, kterou hrajeme nejen při matematice, ale i při tělocviku. Dá se hrát i venku, kde můžeme sledovat čísla na autech a zjišťovat, jestli se z nich dá sestavit nějaký příklad. Když někdo najde SPZ, která ukrývá příklad, označí ji jako číslo ABAKU.

Při tělocviku využíváme k takovým hrám velkou plochu na samostatné řazení číselných řad nebo skupinovou práci při sestavování co největšího počtu příkladů, ky má každý hráč jednu číselnou řadu.

Při matematice máme jako rozehřívací počítání pexeso nebo rozřazovačku. Těšíme se na další hry nejen s kartičkami, ale i s kostkami nebo kameny.

Žáci 3. B

Plavecká škola 3. B

Ve třetí třídě jezdíme hned od začátku září do plavecké školy v Karlových Varech. Před první hodinou jsme napnutí, jaké to tam bude. Někdo z nás se bál, protože neumí plavat a nevěděl, co bude ve vodě dělat bez kruhu nebo rukávků. Jiní se těšili, že ostatním předvedou, co všechno ve vodě umí. Dočkali jsme se. Hned první hodinu jsme byli podle vyzkoušení splývání rozřazení do dvou družstev. Od druhé plavecké hodiny trénujeme vydechování do vody, potápění celé hlavy, běhání a skákání popředu i pozadu a také plavání s pomůckou za pomocí kopání nohami. Na konci výuky máme 15 minut volna na hry ve vodě. Užíváme si to každou středu celých 45 minut a je to moc zábavné.

Žáci 3. B

Výlet do Karlových Varů

Počkali jsme si na lepší počasí a začátkem října si udělali výlet do Karlových Varů. V plánu bylo projít trasu VARYBA 2022. V lese bylo pěkně, druháci se předbíhali s třeťáky. Šlo to dobře. Úkoly, které jsme nestihli splnit v lese, jsme si doplnili společně ve škole.

Největší odměnou za ušlých skoro 7 km byla zastávka u McDonald’s, kde jsme se nasvačili a pak se vydali na zastávku autobusu. Na cestě jsme si ještě koupili oplatku. Byl to prima výlet.

Žáci 2. B a 3. B s učitelkami Maruškou, Mirkou a Monikou