7. třídy na Varybě

Dne 28.6. se žáci tříd 7.A a 7.B zúčastnili akce: putování s velrybou Varybou, při které procházeli město Karlovy Vary a poznávali stará zákoutí novým pohledem. Během procházky v Karlovarských lesích jsme ušli přes 10 km a odměnou byl slíbený oběd v Mcdonaldu. Obě třídy se těší i na příští ročník putování s velrybou Varybou.

Akademie k 60. výročí školy

60. výročí školy

10. června proběhly oslavy 60. výročí od zahájení výuky základní školy v současné budově. Součástí oslav byly školní akademie – dopoledne pro žáky školy a bývalé zaměstnance a odpoledne pro rodiče žáků. Součástí odpoledního programu bylo zakopání vzkazu pro budoucí generace, prohlídka školy s prezentacemi a různými stanovišti ve škole a na školní zahradě. Pod záštitou KPŠ též probíhalo opékání vuřtů. Hezké počasí, které umožnilo pobýt na zahradě až do večera, dokreslilo pohodovou a milou atmosféru celého dne. Ještě jednou díky všem zapojeným žákům a zaměstnancům školy.

Mgr. Ester Nováková

Odkaz na video:

Další fotky naleznete zde.

Exkurze do THUN 1794 provozu Sítotisk

Hurá, jdeme do porcelánky! Projdeme si provoz, zopakujeme postup při výrobě porcelánu a vyrobíme si vlastní hrnek, misku nebo talíř. Takto si představovali exkurzi žáci.

Ale skutečnost byla jiná. Tentokrát jsme navštívili provoz Sítotisk, kde se už skoro 40 let vyrábí vypalovací obtisky, které si k výrobě pro použití na dekoraci porcelánu zadávají soukromé firmy nebo samostatné osoby nejen z České republiky, ale i z jiných zemí Evropské unie.

Byli jsme svědky toho, kdy paní malířka dodala barevné kresby lučních květů a teď se pro ni obtisky připravují. Nejdříve se míchají barvy v počítači, potom se pomocí fototisků a negativů vyrobí vzorky obtisků, nadekorují se na porcelán a nechají vypálit. Teprve potom se zjistí, jestli se barvy na dodaném obrázku co nejvíce přiblížili barvám na hotovém výrobku tak, aby byl zákazník – paní malířka, spokojen.  Poznali jsme, že cesta od obrázku k obtisku je velmi zajímavá i náročná a vyžaduje trpělivost, pečlivost, přesnost a cit pro barvu. Některým z nás, se tato práce zdála velmi zajímavá, a tak jsme si domluvili, aby nám přibližně 11 let drželi v Sítotisku pracovní místo 😊.

Smířili jsme se s tím, že si v provozu Sítotisku žádný výrobek sami nevytvoříme a do porcelánky se určitě někdy příště vrátíme. Už víme, jak se vyrábí obtisky, se kterými jsme ve školičce porcelán při minulých návštěvách zdobili.

Cestou do školy jsme se zastavili v cukrárně a osvěžili se Šmoulí zmrzlinou.

Žáci 2. B, tř. uč. M. Voláková, D. Schwarzová

Putování 2. B s velrybou Varybou „Tentokrát jen tak…“

Poslední výlet 2. B v tomto školním roce. Poslední kilometry pěší chůze. Víc už jich nestihneme. Tentokrát jsme vyrazili vlakem ráno v 7 hodin, abychom neputovali ve vedrech, které nás zastihly při minulém pěším výletě.

Vynechali jsme první dvě zastávky „Putování velryby Varyby“ a namířili jsme si to rovnou do vršku kolem léčebny Mánes až do lesa na 3. stanoviště ke kamenné knize. Šlo to jako po másle. Plnili jsme další úkoly a těšili se na Dianu, kde byla svačina. Byli jsme tam ten den první návštěvníci a v pohodě jsme všichni zvládli spočítat schody až nahoru na rozhlednu.

Dále putování pokračovalo už jen z kopce dolů. V Karlových Varech vrcholili přípravy na 56. ročník MFF, a tak byla některá stanoviště Varyby uzavřena. Nezbývá než se do Karlových Varů po letních prázdninách vrátit a úkoly Varyby 2022 splnit. To už jako žáci 3. B 😊.

Žáci 2. B, tř. uč. M. Voláková, D. Schwarzová