Projekt Dreierpack opět spojil školy

Ve dnech 25. až 27. září proběhlo další setkání škol v rámci přeshraničního projektu Dreierpack. Žáci základních škol z Nové Role, Toužimi a německé Goethe-Schule Breitenbrunn se v letošním roce setkali v Nové Roli a tématem jejich setkání bylo poznání Nové Role a Karlových Varů: Dreierpack – města porcelánu a lázní.

Pro všechny zúčastněné byl připraven zajímavý program. V pondělí se po ubytování v BeachCampu vydali žáci i učitelé do místní porcelánky. Po přivítání se návštěvníci přesunuli do Porcelánové školičky, kde si mohli sami natisknout na hrnečky různé obrázky. Druhou částí prohlídky byla exkurze. S průvodcem nahlédli do výrobních hal a dozvěděli se spoustu informací o této továrně a také o samotném procesu výroby porcelánu. Zbytek dne pak patřil seznamovacím aktivitám. Na pěti stanovištích plnili žáci různé úkoly, v rámci kterých museli spolupracovat a komunikovat. Společně řešili slepou mapu Německa a České republiky, předváděli slovíčka pomocí pantomimy nebo sportovali. Všichni si užili spousty zábavy a společně se lépe poznali.

Druhý den začal bohatou snídaní a byla potřeba, jelikož byl na programu celodenní výlet do Karlových Varů. V rámci poznání města plnili žáci ve skupinách různé úkoly, které se týkaly pamětihodností a historických informací o těchto vyhlášených lázních. Z lázeňského centra pokračovala cesta na rozhlednu Diana a dále pak do obory Linhart, kde si všichni žáci a někteří učitelé vyzkoušeli střední a velký okruh v lanovém centru. Ve večerních hodinách všechny dovezl autobus zpět do kempu. Zde na všechny čekala zasloužená večeře v podobě grilování.

Posledním dnem byla středa. Ta byla věnována společným kreativním aktivitám a návštěvě školy. Žáci byli rozděleni do 4 skupin a během tří hodin se vystřídali na všech stanovištích. Prvním byla výroba pamětních odznaků. Dalším stanovištěm byly počítačová učebna a dílny, ve kterých si vyzkoušeli program pro navrhování 3D modelů a v dílnách si je vytiskli na 3D tiskárnách, což byl pro některé opravdu zážitek, jelikož tyto tiskárny nepatří k běžnému vybavení škol a většina je viděla v akci poprvé. Další aktivitou byl potisk a barvení triček. Na posledním stanovišti se jednotlivé skupiny pokusily společně navrhnout logo projektu Dreierpack. Vzniklo tak několik velmi pěkných návrhů, ze kterých bude na základě hlasování všech účastníků vybrán ten nejlepší.

Před odjezdem proběhlo ještě společné focení a předání dárků. Po rozloučení, kdy se téměř nikomu nechtělo zpátky domů, nasedli žáci do vlaku směr Toužim a do minibusů směr Breitenbrunn. Všichni se vraceli domů se spoustou zážitků a s řadou nových kamarádů.

Projekt byl uspořádán díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti.

Na výlet za velrybou VARYBOU – 4. B

Letošní karlovarské putování s úkoly velryby VARYBY byla tak trochu „únikovka“. Vydali jsme se na ni v polovině září a užili si to pravé podzimní počasí – ráno chladno a s východem sluníčka krásné teplo a nádherný den. Letos bylo v úkolech hodně matematiky – najít datum v záhonu s květinami, spočítat stromořadí v sadu, vyluštit letopočet napsaný římskými číslicemi, najít vysoký strom, spočítat počet sloupů, které drží střechu kolonády, najít dům se zadaným letopočtem, zjistit, v kolika letech zemřel J. V. Goethe. Vše se nám podařilo vyluštit. Našli jsme všechna stanoviště až k poslednímu úkolu u sochy Bedřicha Smetany. Na zpáteční cestě jsme navštívili karlovarské Vřídlo a oblíbený McDonald. Po občerstvení jsme nad nejtěžším úkolem dali hlavy dohromady a vyplnili písmena do tajenky. Společnými silami jsme to dokázali. Byl do prima výlet.

V pátek jsme se všichni ze 4. A a 4. B vrátili z Hradu

Vlastivědný výlet do Prahy spojený s prohlídkou Pražského hradu a Zlaté uličky jsme
plánovali měsíc dopředu. Bylo nutné včas koupit jízdenky na 6. října 2023 do Prahy a zpět,
objednat a zaplatit průvodce a hlavně zjistit, kolik nás vlastně pojede. Nakonec nás jelo 36 a tak jsme obsadili téměř celý autobus. Abychom se o historii Pražského hradu dozvěděli co nejvíce, objednali jsme si průvodkyni pro každou třídu zvlášť.
Po příjezdu do Prahy na nás obě průvodkyně čekaly na zastávce. Odvedly nás do zahrad u
Pražského hradu, kde jsme se před prohlídkou nasvačili. Bylo krásné slunečné počasí, tak to vypadalo jako společný piknik v parku. Potom mohla prohlídka začít.
Viděli jsme důležité stavby, slyšeli o důležitých lidech a datech, vyfotili se u důležité hradní
stráže. Procházeli jsme krásné prostory a u toho poslouchali zajímavé informace z dějin
Pražského hradu. Potěšilo nás zakoupení upomínkových předmětů i návštěva Muzea zbraní ve Zlaté uličce. Prohlídka skončila u Daliborky a byl čas se přesunout na zastávku autobusu směr Karlovy Vary. Tam jsme si snědli zbytek svačiny a vydali se zpět na cestu domů. Bylo krásné počasí, výlet spojený s exkurzí se vydařil.
Žáci 4. A a 4. B
tř. učitelky Soňa Krejčí a Miroslava Voláková, asistentka pedagoga Viktorie Wagnerová