Beseda se spisovatelkou

Zajímavého setkání v městské knihovně se v listopadu zúčastnili žáci 7. tříd. Netradiční povídání si pro ně připravila současná spisovatelka Klára Smolíková, která je autorkou knih pro děti. Do Nové Role přijela žákům představit svou novou knihu „S Komenským do komiksu“. Tématem besedy tak byl především Jan Amos Komenský. Žáci s pomocí autorčina vyprávění vyplňovali pracovní listy a zároveň se dozvěděli spoustu dalších informací o jeho životě a díle. Autorka své povídání obohatila ještě zajímavými poznatky z oblasti historie, muzejnictví a tvorby filmů či seriálů. Paní spisovatelce děkujeme za skvělý zážitek a těšíme se na další setkání.

Návštěva 2. A a 2. B v planetáriu na gymnáziu v Chebu

Chebské gymnázium má vlastní planetárium a nabízí možnost návštěvy široké veřejnosti. Nabídka přišla i do naší školy. Využili jsme tuto možnost a na 18. listopad 2021 objednali obě druhé třídy.

Byl to hezký výlet. Přednášející lektor byl moc příjemný a trpělivě odpovídal na všechny všetečné otázky zvídavých dětí. Vše přizpůsobil věku a vědomostem žáků ze 2. třídy.
Viděli jsme model Země, Slunce a Měsíce připevněný na stropě s možností ukázky nasvíceného otáčení Země okolo své osy a okolo Slunce společně s Měsícem. Dozvěděli jsme se, jak se stane, že je den a noc pokaždé v jiné délce, proč se střídají čtyři roční období a ve které části Země je půl roku tma a půl roku den. Na modelu bylo vidět zatmění Slunce i zatmění Měsíce a na žádost dětí se model zastavil tak, aby viděly místo, kde je na naší Zemi Česká republika.

Přesunuli jsme se do promítacího sálu, který vypadal jako vesmírné kino s neobvyklým přístrojem uprostřed. Vypadal jako dalekohled, ale nebyl to dalekohled.  Následovalo promítání hvězdného nebe na strop promítacího sálu. Projekce otáčení Země se změnou oblohy od jarní po zimní a pojmenování souhvězdí s vyprávěním příběhů o tom, proč se tak souhvězdí jmenují. Na konci přednášky zbyl čas i na vesmírnou pohádku o tom, jak se kráva dostala na Měsíc.

Při odchodu si žáci mohli sáhnout na kus vesmírného kamene a podívat se do modelu vesmírné černé díry opět s vyprávěním příběhu. ​

Děkujeme za tuto možnost a těšíme se na další podobné akce.

Žáci 2. A a 2. B s učitelkami.